До Дня українського кіна. Альфред Федецький

Альфре́д Костянти́нович Феде́цький (* 1857, Житомир — † 21 липня 1902, Мінськ) — український фотограф польського походження, перший український оператор хроніко-документальних фільмів.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Федецький_Альфред_Костянтинович

Фотохудожник та піонер кінематографу в Російській імперії

Альфред-Люціан Федецький – перший кінооператор Російської імперії, один із найвідоміших місцевих фотографів кінця XIX – початку XX ст. – народився 1857 року в Житомирі у польській театральній сім’ї (ілюстрація 1). Закінчивши Імператорський фотографічний інститут при Віденській Академії мистецтв, Альфред Федецький у 1880 році приїзджає до Києва, а через 6 років, на початку літа 1886 року, – до Харкова. У Києві його вчителем та духовним наставником був знаменитий фотограф Влодзімєж Висоцький, який мав звання фотографа Двора Її Імператорської Високості Великої Княгині Олександри Петрівни.

Ілюстрація 1. Єдине збережене фото Альфреда Федецького (Джерело: http://zhytomyr.travel/foto-rodom-z-zhitomira/).

Маючи стійкий намір відкрити власну справу, Федецький переїздить разом з дружиною і 6-місячною донькою до фотографічного центру півдня Російської імперії. 22 червня 1886 року у газеті «Харьковскіє губернскіє вєдомості» з’явилося повідомлення про відкриття нового фотоательє у будинку на Катеринославській вулиці, №6 (нині – вул. Полтавський шлях) (49.9885991,36.2250860): «Федецький А.К. — фотограф Двора Її Імператорської Високості Великої Княгині Олександри Петрівни. У колишньому приміщенні фотографа Досекіна. Відкриття фотографії 1 серпня. Фотоапаратуру привезено з Відня та Лондона».

Далі:

http://polish-kharkiv.dengleo.space/essay/%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%84%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9/

Альфред Федецкий

Перше кіно Російської імперії було... харківським і про Харків. А першим режисером, оператором та кіномеханіком був відомий світові фотограф із Харкова Альфред Федецький.

Саме Альфред Федецький зняв в Харкові перше хронікальне кіно Російської імперії. Саме його вважали основним конкурентом брати Люм’єр. А зробити власний фотопортрет у Федецького вважали за честь такі відомі особи того часу як Чайковський, Кропивницький, Садовський, Заньковецька та інші. Високо оцінював мистецтво Федецького і видатний художник Айвазовський. Під час свого перебування у Харкові він навіть попросив фотографа зробити декілька світлин. Серед його замовників - «найвищих осіб» - були король Данії та президент Франції. А за світлину царської родини Їх Величності Государя Миколи II і Государині 20 серпня 1898 року в Борках йому був подарований «золотой перстень с голубым сапфиром, окруженный крупными бриллиантами»

Далі:

http://tv.kh.ua/programmyi/vyidayushhiesya-xarkovchane/alfred-fedeczkij.html

Біографія

Народився в сім'ї польських шляхтичів. Федецькі жили у Варшаві, а потім переїхали до Києва.

Дитяче захоплення фотографією переросло в бажання присвятити життя фотомистецтву. Тож батьки направили Альфреда на навчання у Фотографічний інститут при Віденській академії мистецтв.

1880 — закінчивши навчання у Відні, Альфред повернувся до Києва і став працювати у фотоательє Влодзімежа Висоцького. Для молодого фотографа Висоцький став і професійним наставником, і духовним учителем. Він прищепив Альфредові не лише фахові навички, але й свої погляди на мистецтво, які Федецький сповідував до кінця життя.

За 6 років роботи в Києві Федецький зробив чимало чудових фоторобіт, набув необхідного досвіду для самостійної роботи. На ім'я харківського губернатора він написав прохання про дозвіл відкрити в Харкові власне фотоательє. Через 3 місяці отримав дозвіл за № 2821 від 3 червня 1886 року «на право виконання фотографічних робіт».

Удосконалив кінознімальний апарат, яким від 1896 року вперше в Україні почав знімати хронікальні фільми.

2 грудня 1896 — у приміщенні Харківського оперного театру (тепер — обласна філармонія) Федецький провів перший в Україні публічний кіносеанс[1].

Помер у Мінську, похований у Харкові.

Фотографії з харківської майстерні Альфреда Федецького є предметом колекціонування. Збірка цих фото знаходиться, зокрема, у фондах історико-культурному комплексі «Замок Радомисль».

Далі:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Федецький_Альфред_Костянтинович

Федецький і Харків

https://www.youtube.com/watch?v=6JVwRS-o5ks

Творчість

Фільми 1896 року:

Джигітування козаків 1-го Оренбурзького козацького полку Відхід потягу від Харківської станції Хресний хід з Куряжа у Харків Народні гуляння на Кінній площі в Харкові Фокусник Альбані Розробляв кольорову фотографію.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Федецький_Альфред_Костянтинович