Олександр Довженко. 1941-1945р.р.

Успіхи «Щорса» давали Олександру Довженку підстави вважати себе реабілітованим: він став депутатом, керівником Київської кіностудії та членом президії комісії з присудження Сталінської премії.

У цей час майстер продовжував працювати над своєю давньою мрією, що була відкладена майже на 10 років — сценарієм «Тараса Бульби». Наприкінці травня 1940 року, після довгих консультацій з видатним фахівцем з історії козаччини Дмитром Яворницьким, Довженко закінчив його. Але якраз у той час, коли Олександр Довженко готувався до від'їзду до Інкерманської фортеці на натурні зйомки, почалася війна, яка остаточно поклала край заповітному бажанню (у повоєнні роки він також не зміг здійснити цей проект: цього разу на заваді стала жданівська культурна політика та слабке здоров'я майстра).

https://uk.wikipedia.org/wiki/Довженко_Олександр_Петрович

Олександр Довженко: трагічне життя і титанічна праця

...Протягом 1941- 1945 pp. фронтові враження О. Довженко виливалися не лише в статті, частину яких так і не було опубліковано, а й у низку патріотичних новел: «Ніч перед боєм», «Мати», «Стій, смерть, зупинись», «Хата», «Тризна», «На колючому дроті» та ін. На матеріалах фронтової кінохроніки митець створив документальні фільми «Битва за нашу Радянську Україну» (1943) і «Перемога га Правобережній Україні та вигнання німецьких загарбників за межі українських радянських земель».

З першого дня війни Олександр Петрович вів щоденник. За кожну його сторінку в ті часи автор міг не тільки потрапити до таборів ГУЛАГу, а й позбутися життя. Всі думки і помисли митця, висловлені в цьому документі епохи, глибокі й сповнені філософського осмислення сучасного і майбутнього України. Головне у щоденнику - це роздуми про історичну кривду, завдану українському народу.

http://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=250%3A2014-09-04-12-08-55&catid=209&lang=uk

«О.ДОВЖЕНКО. ЩОДЕННИК. (1941-45)»

Видатний поет, учень О.П.Довженка Микола Вінграновський читає уривки з щоденника свого вчителя, коментує її – а тим самим підкреслює трагічну долю великого митця О.П.Довженка.

Автор сценарію та режисер – Микола Вінграновський

Оператор Віктор Єфіменко

(Хроніка воєнних і післявоєнних років).

https://www.youtube.com/watch?v=-LAOA0RDkaE

...1940–1941 – О.П.Довженко - художній керівник Київської кіностудії. 1941–1945 – фронтовий кореспондент, публіцист, кінорежисер; полковник запасу. Зняв кіноепопею "Битва за нашу Радянську Україну" (1-ша ч. – 1943, 2-га – 1944). 26 листопада 1943 Й. Сталін заборонив друк кіноповісті "Україна в огні", а 30 січня. 1944, після наради членів політбюро ЦК ВКП(б) за присутності Довженка, її було визначено як "антирадянську, антиленінську, антинаціональну, антиколгоспну".

http://www.nbuv.gov.ua/node/4276

«Україна в огні» — кіноповість Олександра Довженка, присвячена подіям німецько-радянської війни на території України, долі сільської родини та простих селян.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Україна_в_огні

Перший поет кіно Олександр Довженко

...Друга світова війна викликала була надії в Довженка на якісь переміни в загальній ситуації, вона дала йому змогу приглянутись знову ближче до України (він зробив хронікальні фільми "Визволення" – 1941, "Битва за нашу рідну Україну" – 1943 та "Перемога на Правобережжі" – 1945). Він побачив, що нова велика руїна не знищила Україну остаточно, але відродила її національний вільнолюбний дух. Цей духовий і політичний ріст та героїзм української людини надхнув Довженка написати "Повість полум'яних літ" (1944–45). Проте надії на ліпше були розвіяні новим погромом України 1946–52 років. Довженко, замість ставити "Повість полум'яних літ", мусить робити давно загаданий Сталіним фільм про Мічуріна, а потім писати сценарій "Відкриття Антарктиди" (1952), в якому, згідно з тодішньою вимогою ЦК КПРС, він виголошує "ура!" не тільки у всьому ідеальним "русскім людям", але і російським царям Олександрові І і Петрові І. Можливо, це були найчорніші роки в житті Довженка, дарма що він тоді був високопоставленим російським вельможею із дачею в Пєрєдєлкіно коло Москви та з усіма можливими орденами і титулами.

https://osvita.ua/vnz/reports/ukr_lit/15408/

...Епосом війни називають кіноповість «Україна в огні» (1943). Цей твір був заборонений Й. Сталіним, а О. Довженку було заборонено повертатись в Україну. Саме період від 1943-го до 1951 рр. доля митця була драматичною: він був звідусіль виключений і вигнаний, відірваний від України. Незважаючи на всі складнощі, творча діяльність митця була напруженою та інтенсивною. Сценарій про життя І. Мічуріна шість театрів попросили переробити для сцени - так з’явилася п’єса «Життя в цвіту» (1948).

http://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=250%3A2014-09-04-12-08-55&catid=209&lang=uk

Довженко голосом Вертинського

http://ukrkino.com.ua/kinotext/articles/?id=7085