Олександр Довженко. "ЩОРС"

За «Аероградом» йшов «Щорс», що був знятий на вимогу Сталіна (під час вручення ордена Леніна за «Аероград» тиран дав зрозуміти Довженку, що той «заборгував» «українського Чапаєва»). У цей час Довженко мріяв попрацювати над «Тарасом Бульбою», але зрозуміло, що наказ генсека він не міг зігнорувати. Сценарій, побудований за маршрутами боїв Миколи Щорса, Олександр Довженко писав 11 місяців, отримав багато листів від учасників боїв та соратників Щорса, відвідував архіви та історичні музеї.

Знімальна група

Сценарист та режисер-постановник: Олександр Довженко Режисер: Юлія Солнцева Асистенти режисера: Лазар Бодик, Гнат Ігнатович-Балінський

Оператор-постановник: Юрій Єкельчик

Художник-постановник: Моріц Уманський

Звукооператор: Микола Тімарцев Композитор: Дмитро Кабалевський

Оператор: Ю. Голдабенко; асистенти оператора: Олексій Мішурин, В. Юрченко

Помічник режисера: Ісаак Шмарук

Художник-гример: Л. Хазанов

Асистент по монтажу: О. Скрипник

Державний оркестр УРСР, диригент С. Гіндін

Текст пісень: Андрій Малишко

Директор знімальної групи: З. Рогозовський

Актори

Євген Самойлов — Щорс Іван Скуратов — батько Боженко Ніна Нікітіна — Настя Георгій Полежаєв — Петлюра

Командири:

Лука Ляшенко — Северин Черняк Олександр Гречаний — Михайлюк Павло Красилич — командир Олександр Хвиля — Савка Троян Степан Шкурат — командир Дмитро Мілютенко — Володимир Винниченко Микола Надемський Амвросій Бучма — генерал

Сценарій весь час переробляв, при цьому Довженко жертвував історичною правдою раз по разу, розуміючи, що її в цьому фільмі бути не може. Велика данина більшовицькій революції — замовчування смерті Щорса. І хоча зйомки Довженко почав у 1937 році (до отримання офіційного визнання сценарію), закінчив його лише в 1939 році тому, що саме в ті часи тривали винищення «троцькістів», яких раніше вважали героями громадянської війни (зокрема, Якіра, Тухачевського). Проби фільму систематично направляли Сталіну в Москву, і в залежності від волі вождя деякі епізоди Довженко змушений був переробляти по 5-6 разів.

Щорс. Таємниця смерті та початок міфу

Олександр Зінченко Історик, публіцист (Київ) 30 СЕРПНЯ 2019

Створення міфу про Щорса було дорогим задоволенням. Радянській владі тільки фільм Довженка коштував 5 мільйонів рублів – майже на 2 мільйони більше запланованого бюджету. Самому Довженкові «Щорс» коштував здоров’я. У нього трапився інфаркт.

Далі:

https://www.istpravda.com.ua/articles/2019/08/30/156168/

При зйомках «Щорса» Довженко-режисер вдався до цікавого ходу — поставив більшовицький фільм на суто українському тлі (зйомки проходили в Чернігові та навколишніх селах). Фільм, сповнений народними піснями та танцями, місцевими звичаями, думами, набув національного забарвлення. Російська та українська мови там були органічно поєднані. Водночас це був гімн більшовицькій міфології та героїзму, останній акт більшовицької саги, розпочатої Довженком у «Арсеналі». Фільм вийшов на екрани 1 травня 1939 року одночасно в Москві та Києві й за перший тиждень його продивилось близько 31 мільйона глядачів.

Олексій Радинський 15 серпня 2017 Щорс, авангард і всесвітня революція

Цей текст – адаптована автором для публікації версія маніфесту "Проти національного авангарду", який був розміщений у просторі виставки Postponed Futures (Відкладене Майбутнє) у лондонській галереї GRAD. Postopned Futures – проект, що тематизує стосунки між національним та універсальним у мистецтві в Україні 1910-30х років, зв'язок між мистецьким і політичним вимірами авангарду й актуальні полеміки навколо терміна "український авангард".

https://prostory.net.ua/ua/krytyka/220-shchors-avanhard-i-vsesvitnia-revoliutsiia

Нагороди

1941 — Сталінська премія 1-го ступеня Олександру Довженко та акторам Євгену Самойлову та Івану Скуратову. Премія за найкращий сценарій 1-го ступеня в Москві.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Довженко_Олександр_Петрович

https://uk.wikipedia.org/Щорс_(фільм)

https://www.youtube.com/watch?v=_Y8xmilht-Y