Олександр Довженко у Глухові

Олександр Довженко у Глухові

1911 року вступив до Глухівського вчительського інституту (зараз Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка), але не тому, що хотів стати вчителем, а тому, що мав право скласти туди іспити, та й стипендія там була 120 карбованців на рік. Тут він був наймолодшим серед студентів і тут, як пише сам Довженко, «перестав вірити в Бога, в чому й признався на сповіді законовчителю отцю Олександрові, єдиній ліберальній людині з усіх наших учителів». В інституті вперше познайомився з українськими книжками, які читали він і товариші потай від педагогів. Сам Довженко пізніше говорив: «Заборонено було в нашому середовищі розмовляти українською мовою. З нас готували учителів—обрусителів краю»

ВІКІПЕДІЯ

“Гетьманська столиця”. Глухів.

https://www.youtube.com/watch?v=KNSvgzfe5Zc

Заради хорошого кадру він був ладен на найсміливіші експерименти, вигадував нові ходи у монтажі, а під час зйомок міг днями чекати на справжню зливу, щоб дощ у кадрі був реалістичним. І коли увесь світ називав Олександра Довженка поетом кіно, у себе вдома він був під забороною.

10 вересня 2019 р. виповнилось 125 років від дня народження українського письменника і режисера, про якого мають знати та пам’ятати і дорослі, і малі. Віддаючи данину пам’яті видатному сину України, на базі Глухівського медичного училища співробітники Національного заповідника «Глухів» провели кіноурок «Олександр Довженко: життя і титанічна праця» для студентів І-го і ІІІ-го курсу відділення «Сестринська справа». Майбутні медики дізналися про «глухівський період» життя О. Довженка під час його навчання у Глухівському учительському інституті, а також за допомогою аудіовізуальних засобів здійснили подорож до літературно-меморіального музею Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області.

Олександр Довженко успішно склав вступні екзамени і став студентом Глухівського учительського інституту, не маючи повних шістнадцяти років, ставши наймолодшим серед першокурсників. Конкурс був неймовірно високим: на тридцять місць подали аж триста заяв.

Далі:

http://nz-hlukhiv.com.ua/novini/oleksandr-dovzhenko-u-gluhovi.html

РЕЦЕНЗІЯ на науково-бібліографічний покажчик «Олександр Довженко – кінорежисер, письменник, кінодраматург»

Уже багато років поспіль роль основного центра з вивчення спадщини Олександра Довженка фактично перебрав на себе Глухівський національний педагогічний університет, з яким митця пов’язують досить тісні узи. Це і роки його навчання у нашому навчальному закладі і, звичайно ж, те, що наш виш насить ім’я геніального кінорежисера й письменника. Цілком закономірно, що саме тут згідно з рішенням вченої ради університету позаминулого 2017 року було створено першу і поки що єдину в Україні науково-дослідну лабораторію довженкознавства, діяльність якої висвітлюється на відповідному сайті. Зазначені обставини передусім і стимулюють викладачів університету, зокрема кафедри української мови, літератури та методики навчання, до влаштування традиційних «Довженківських читань», участь у яких беруть учені практично з усіх регіонів України, систематичної публікації наукових розвідок, присвячених вивченню Довженкового доробку, підготовки і захисту кандидатських дисертацій на матеріалі літературної творчості метра.

Далі:

http://biography.nbuv.gov.ua/rating/r2019/rec/g5/2006.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=MWOWw_pGctE

Студентські роки і боротьба протиріч молодого Довженка

Як студентська сталь гартувалася

За словами кандидата педагогічних наук, доцента Глухівського національного педагогічного університету імені Довженка Володимира Гриневича, студентську долю Олександра Довженка, певним чином, вирішив його вчитель з Сосницького училища Леонтій Опанасенко. Адже саме він умовив Петра Довженка (батька майбутнього генія кінематографії), щоб той віддав сина на навчання до Глухова. І у 1911 році Сашко, після закінчення училища з похвальним листом, вступив до Глухівського учительського інституту.

Далі:

http://svoboda.fm/culture/literature/238491.html