Олександр Довженко. УНР

Олександр Довженко:Український сепаратистський буржуазний рух здавався мені тоді найреволюційнішим рухом, найлівішим, отже, найкращим: що правіше — то гірше, що лівіше — то краще. Про комунізм я нічого не знав, і якби мене спитали тоді, хто такий Маркс, я відповів би, що це, мабуть, видавець різних книжок. […] Таким чином, я ввійшов у революцію не тими дверима».

Упродовж 1918–1919 років воював проти більшовиків у лавах армії УНР. Як свідчив Довженків земляк, інженер Петро Шох (що пізніше емігрував), Довженко разом із ним був 1918 року вояком 3-го Сердюцького полку Української Армії. Це ж підтвердила й сестра першої дружини Олександра Довженка, згадуючи, "як заходив до них Довженко в сивій шапці зі шликом наприкінці 1917-го й на початку 1918 років, належачи до куреня Чорних гайдамаків, що брали участь у штурмі київського «Арсеналу».

Ці події згодом, через 11 років, Довженко зобразив у своєму фільмі «Арсенал», але вже по другий бік барикад. За свідченнями того таки Шоха, Довженко пережив у Києві в підпіллі німецьку, російсько-радянську, російсько-монархічну та польську окупації, не один раз буваючи під загрозою розстрілу.

ВІКІПЕДІЯ

https://uk.wikipedia.org/wiki/

Як петлюрівець Довженко "виправляв" біографію.

Віра Агеєва Професор Києво-Могилянської академії

У Довженковому щоденнику - унікальному за рівнем одвертості свідченні про найтрагічніші десятиліття української історії - багато роздумів про неможливість творити у тоталітарній державі, про те, що ангели його покинули і натхнення черпати нізвідки.

До того ж, за роботою геніального майстра пильно стежив тоді сам "великий Сталін". А митцеві було чого боятися. І "Звенигора", і "Арсенал" стали спробами "виправити" власну біографію.

З огляду на радянську ідеологію, Сашко Довженко зробив революційного 1917 року неправильний вибір.

Він воював у петлюрівському війську, в тому самому курені "чорних гайдамаків", що штурмував у січні 1918 київський завод "Арсенал", де більшовики підняли повстання проти Центральної Ради.

Серед слідів від куль, добре помітних на арсенальських мурах, можна думати, є і ті, що лишилися від Довженкових пострілів.

https://www.bbc.com/ukrainian/blogs-38806380

Довженкознавець Сергій Тримбач вважає: «Довженко, як і чимала кількість українських інтелектуалів 20-років, вірив, що можна поєднати силу і міць більшовицької ідеї і українську натуру. Він, як і чимало ровесників, обпікшись на поразці українців у роки громадянської війни, зробив ставку на силу й на те, що ця сила більшовика допоможе воскресити Україну та українську культуру як таку. Він помилився».

ВІКІПЕДІЯ

https://uk.wikipedia.org/wiki/

Свобода, або смерть! Гайдамаки з Академії

https://www.istpravda.com.ua/articles/2018/09/28/153024/

«ТАЄМНИЙ ЩОДЕННИК СИМОНА ПЕТЛЮРИ»

https://www.youtube.com/watch?v=WaeCFKW_-zs

Непрощені - Симон Петлюра (2007)

https://www.youtube.com/watch?v=Lq9XAozt5fw