1930р. - "Земля" Довженка

“Земля” О. Довженка

...О. Довженко писав у «Автобіографії» про те, що сталося з ним після випуску «Землі»: «Радість творчого успіху була жорстоко подавлена страховинним двопідвальним фейлетоном Дем’яна Бєдного під назвою «Философы» в газеті «Известия». Я буквально посивів і постарів за кілька днів. Це була справжня психічна травма. Спочатку я хотів був умерти». З часом Довженко з подивом дізнався, що заборонений в Україні фільм має грандіозний успіх у Європі. Після прем’єри у Берліні про Олександра Довженка з’явилося 48 статей, у Венеції італійські кінематографісти назвали Довженка «Гомером кіно»...

Далі:

http://uahistory.com/topics/events/4429

«Земля» Довженка. Один з найкращих фільмів світу, який знімався на Полтавщині.

Фільм Олександра Довженка «Земля», за версією ЮНЕСКО, входить до списку топ-5 шедеврів світового кінематографу. Але сталінська влада вважала інакше. Стрічка, яка 8 квітня вийшла на екрани радянських кінозалів, уже за 9 днів, 17 квітня, зробилася забороненим плодом для радянського глядача.

5 місяців команда Довженка працювала над зйомкою картини. Робота кипіла на локаціях, які розташовані в межах Шишацького району Полтавської області, а саме – поблизу села Яреськи. Навіть відомо, що на час зйомок Довженко квартирував у хаті місцевої мешканки Ганни Іванівни Корсун. Але одна справа – комунікація з привітними селянами, а зовсім інша – партійними чинами та критиками. 32 рази стрічку Довженка переглядали діячі комуністичної партії та цензори, після чого 8 квітня 1930 року відбулася її прем’єра для глядачів. Через 9 днів партійна критика «прокинулася», сказавши: «Зняти стрічку з показу через натуралізм та замах на звичаї». Що це означало мовою того часу?

Далі:

https://tribuna.pl.ua/news/zemlya-dovzhenka-odin-z-najkrashhih-filmiv-svitu-yakij-znimavsya-na-poltavshhini/

Чому фільм Олександра Довженка вихваляли закордоном, але забороняли на батьківщині.

https://www.youtube.com/watch?v=kDR7eaeTe-w

«Героїчна» роль

Умовив її на це класик світового кіно, уродженець Сосниці Олександр Довженко, даючи роль у своєму фільмі «Земля», в майбутньому - всесвітньо відомому. Що умовляв, підтверджують і співробітники сосницького музею Довженка. І не дивно, що вмовляв. Бо в часи, коли обійняти кохану можна було лише усамітнившись, постати абсолютно оголеною перед мільйонами пролетарських глядачів було рівносильно подвигу з ризиком для життя. За таке товариш Сталін міг відправити будувати Біломорканал.

https://www.gorod.cn.ua/news/gorod-i-region/55825-gola-zemlja-oleksandra-dovzhenka.html

125 років від дня народження Олександра Довженка

Нещодавно виповнилось 125 років від дня народження Олександра Довженка, світова велич якого загальновідома.

Олександр Довженко у всьому поет, і це його виділяє з-поміж багатьох як митця. Він поет у думанні, у барвах, у зображенні характеру людини, у погляді на природу, на квітку...

Саме високою народністю, поетичною силою, мистецькою свободою й приваблює нас довженкова творчість, що виростала на ґрунті найгостріших соціальних конфліктів. Йому випало бути учасником найзначніших подій своєї доби. Побачене, пережите, дістало в його праці рідкісно-яскраве художнє відтворення. З життєвої активності, з вогню життя викресувалась довженкова поетика, його соковитий стиль, його палаюча образність.

https://pdpu.edu.ua/novyny/4462-125-rokiv-vid-dnya-narodzhennya-oleksandra-dovzhenka.html

Фільм, що змусив світ говорити про українське кіно

У цей день 1930 року вийшла прем’єра фільму Олександра Довженка "Земля" Ті, хто каже, що український кінематограф лише зароджується та тільки-но оживає, імовірно, забули про метрів кінематографа, серед яких був і українець Олександр Довженко. Видатний режисер по праву вважається класиком не лише українського кіно, а й світового. Олександр Петрович – автор понад десяти літературних творів, близько двадцяти фільмів, володар премій Міжнародного кінофестивалю у Венеції, у Готвальдові, в Маріанських Лазнях та кількох радянських.

Далі:

https://espreso.tv/article/2015/04/08/quotzemlyaquot_dovzhenka_film__scho_zmusyv_svit_hovoryty_pro_ukrayinske_kino

https://www.youtube.com/watch?v=u1QbXeZEnPc&t=207s

Лариса Брюховецька

Українське кіновиробництво у 20-х роках: конкуренція і антагонізм

...13 лютого 1930 року, Всесоюзний Раднарком ухвалює постанову "Про утворення загальносоюзного об'єднання кінофотопромисловості". ВУФКУ, яке перейменовують на "Українфільм", переходить у підпорядкування Державного всесоюзного кінофотооб'єднання "Союзкіно".

Національна самосвідомість, що встигла утвердитись в Україні за час українізації, неминуче входила в суперечність з імперською політикою більшовиків, яка не відрізнялася від імперської політики, що існувала до них: завойовувати і знищувати. Україна, для якої блиснула надія незалежності, опинилася в колоніальному становищі. Задекларована більшовицькою владою гарантія культурного розвитку націй пішла в небуття, а незабаром почалися репресії.

https://dt.ua/CULTURE/ukrayinske-kinovirobnictvo-u-20-h-rokah-konkurenciya-i-antagonizm-_.html

125 років з дня народження Олександра Довженка

https://www.youtube.com/watch?v=oPpV-zEWXtU&vl=ru